Fototapety jako oblíbená výzdoba interiéru

Stále populárnějším způsobem výzdoby interiéru představují plakáty. Díky nim lze snadno a velmi účinně proměnit atmosféru interiéru tak, aby přesně odpovídala osobnosti jeho obyvatel. Ještě o krok dále jdou fototapety, které činí prakticky to samé, jen s tím, že mají větší formát, resp. zabírají většinou celou stěnu, a jsou na zeď nalepovány stejně jako tapety, nikoliv věšeny jako zmíněné plakáty. I pro ně platí, že je jejich výběr je obrovský a tu pravou dokáže nalézt opravdu každý. Možných motivů je nespočet. Příklady, které jsou zde uvedené jsou pouhou kapkou v moři, třeba vás ale i ony dokážou inspirovat k tomu, abyste fototapetou zkrášlili právě svůj byt.

Fototapeta zvířata

Zvířata jsou nesmrtelnou klasikou, máme je jako pozadí na pracovních plochách svých počítačů, kupujeme pohledy se zvířecími motivy a obrázky zvířat si posíláme i elektronicky. Na zvířata se chodíme dívat do zoologické zahrady a není ani divu, že doma si je na zeď vylepujeme v podobě plakátů nebo fototapet.

Výběr konkrétního zvířete je věcí osobního vkusu a preferencí, někdo dá přednost roztomilému kotěti, jiný sáhne spíše po motivu divoké přírody. To je obzvláště vhodná volba ve chvíli, kdy dotyčný rád cestuje a byt mu zdobí suvenýry z cest do exotických zemí. V takovém případě je k nim fototapeta slona skvělým doplňkem a bude dokonale odrážet povahu zcestovalých obyvatel bytu.

Fototapeta a neživá příroda

Příroda samozřejmě nabízí mnohem více motivů než jen zvířata. Může jít o hory, pouště, lesy a pralesy či oceány. A ano, do této kategorie patří i západy slunce nad tropickým rájem v podobě palem nad bělostnou pláží. Neživá příroda je dalším oblíbeným motivem, po kterém sahá řada lidí.

Lesy a stromy mohou uklidňovat, rozeklané skály inspirovat k plánování adrenalinových aktivit a pláž s palmami zase připomínat, že dovolená jednou opravdu přijde, stačí jen vydržet. Pokud chcete něco trochu atypického, zkuste vybrat fototapetu vytvořenou např. ze satelitních snímků, anebo rovnou s astronomickými motivy. Někdy jde o opravdu krásné motivy, často na pomezí zdánlivě abstraktního umění.

3D fototapety

Speciální kategorii fototapet tvoří 3D fototapety. Ty posouvají pocit z toho, že dané prostředí nemáte jen na stěně, ale jste skutečně v něm, ještě o úroveň výše. Fototapeta vždy vytváří dojem, že v interiéru zeď vlastně není a namísto ní je přímý vstup do volného prostoru. Tím interiér opticky zvětšují. Trojrozměrné tapety dokážou vyvolat tuto iluzi obzvláště dobře.

Taková fototapeta 3D slona, který jako by vbíhal přímo do pokoje ozvláštní každý interiér a upoutá pozornost hned v první vteřině. Stejný „wow efekt“ ale mají i další motivy, včetně těch abstraktních.

Fototapety a civilizační motivy

Svoji zeď můžete proměnit také na okno s výhledem do ulic světových velkoměst i malých romantických vesniček. Města a městský život jsou také oblíbeným tématem návrhářů fototapet. Pokoj vám tak mohou ozvláštňovat ikonické londýnské telefonní budky, newyorské mrakodrapy, most Golden Gate v San Franciscu či pařížská Eiffelova věž. Fototapeta s městským motivem může hrát všemi barvami, být decentně černobílá, může být reprodukcí fotografie, anebo umělecky upravená. Ani zde se fantazii a hranicím vkusu žádné meze nekladou.

Abstraktní fototapety

Pro fototapety se hodí i abstrakce, ať již v klasické či 3D podobě. I ona dokáže vše, co motivy založené na fotografiích nebo realistickém umění: bude originální, zvětší prostor, zaujme každou návštěvu a obyvatelům bytu zpříjemní bydlení v něm.

Výhody fototapet

V čem tkví tedy výhody a jedinečnost fototapet? Je to především jejich schopnost ozvláštnit interiér, opticky jej zvětšit a prakticky jej přenést do úplně jiného a zajímavějšího prostředí. Fototapety lze zakoupit i omyvatelné a údržba či starost o ně nejsou nikterak složité. Stejně tak jejich nalepení na zeď zvládne každý a v neposlední řadě se jedná o cenově dostupné řešení. Díky tomu je možné tapetu poměrně často obměňovat a atmosféru svého bytu tak udržovat stále neokoukanou a originální.

Fototapety jsou zkrátka skvělým řešením pro každý byt, stačí si jen vybrat tu, která bude nejlépe odrážet vás samotné.