Minimalismus v domácnosti: Čeho se zbavit?

Minimalismus v posledních letech hýbe světem. Projevuje se v architektuře, designu, módě, ale i celkovém životním stylu. Nechte ho vstoupit i do vašeho domova a zbavte se zbytečných věcí, které vám neslouží. Uvidíte, že se dostaví pocit úlevy. Máme pro vás přehled všech možných předmětů, které vám rozhodně chybět nebudou.

Staré a nepadnoucí oblečení a boty

Říkáte si často, že tohle tričko se ještě bude hodit na doma nebo tyhle boty vynosíte na chatě? A kolik takových kusů oblečení a bot máte? Často bychom je nevynosili ani za několik let. Nebojte se udělat opravdu pořádnou čistku a všechno staré, ale i nepadnoucí oblečení a boty vyřadit.

Podle zásad minimalistického šatníku byste měli mít jen takové kousky, které jsou vám maximálně pohodlné a dají se snadno kombinovat. Skvělým pomocníkem při třídění šatníku je otázka, jestli jste daný kousek měli na sobě za poslední rok. Podle stavu vyřazeného oblečení ho můžete prodat do bazaru, darovat na charitu nebo vyhodit do textilního kontejneru.

TIP: Praská váš šatník ve švech i po důkladné čistce? Sezónní oblečení, které aktuálně nenosíte, můžete schovat do úložného prostoru pod postelí. Široký výběr postelí s úložným prostorem najdete na Biano.

Staré povlečení a ručníky

Stejně jako s oblečením je to často i s ložním prádlem a ručníky. Neschraňujete zbytečně staré ručníky pro využití při úklidu? Neleží vám ve skříni ložní prádlo, které má nepříjemný materiál nebo nepasuje na velikost vaší postele, polštáře nebo deky? Projděte veškerý textil, co doma máte, a nebojte se vyřadit, co už vám neslouží.

Zbytečná elektronika

Staré nabíječky, mobilní telefony, nefungující laptop nebo změť kabelů, které ani nevíme, k čemu patří. Udělejte pořádek ve veškeré elektronice a nepoužívaných přístrojů se zbavte. Jeden náhradní telefon vám bohatě stačí.

Často doma máme i přístroje, které sice fungují skvěle, ale z nějakého důvodu je zkrátka nevyužíváme. Může to být třeba kulma na vlasy, epilátor, elektronika pro manikúru a podobné věci, bez kterých se v domácnosti v klidu obejdete. Opět se můžete sami sebe zeptat, jestli jeste danou věc v uplynulém roce alespoň jednou použili.

Nevhodné dárky

Tady vás asi zaplaví pocit viny. Byl to přece dárek. Když ho ale nevyužíváte a vlastně se vám ani nelíbí, je z něj pouze zbytečný lapač prachu. Daný člověk se vám možná jen netrefil do vkusu nebo zkrátka nevěděl, čím by vám udělal radost. Odložte své špatné pocity a všechny tyto věci pošlete dál. Je dost možné, že člověk, který vám to daroval, už si to ani sám nepamatuje. Zkuste ve svém okolí najít někoho, kdo danou věc opravdu ocení.

Kosmetika

Kolik kosmetiky skutečně potřebujeme? Zamyslete se nad tím, jaký typ kosmetických produktů používáte alespoň jednou za měsíc, a zbytek vyřaďte. Dost možná narazíte na spoustu pleťové péče, která vám nesedla, prošlé krémy nebo výrazná líčidla, ve kterých se jednoduše necítíte ve své kůži.

Suvenýry a sentimentální předměty

Tady to možná zase trochu zabolí. K upomínkovým předmětům máme přece citovou vazbu. Pokud se ale nevážou k nějaké opravdu významné události a nevytahujete je alespoň párkrát do roka, máte je doma zbytečně. I když je vyřadíte, vaše vzpomínky vám to rozhodně nevezme. Při třídění doma určitě najdete také spoustu reklamních předmětů, jako jsou sluneční brýle nebo batoh s logem, které jste ven nevytáhli ani jednou.

Papíry a dokumenty

Schováváte doma staré sešity ze školy, vytištěné materiály ke kurzu, který se konal před deseti lety, výplatní pásky nebo účtenky od věcí, které už jsou dávno po záruce? Papírů se za roky nahromadí neskutečné množství. Dejte si tu práci a pečlivě je protřiďte. Uvidíte, že alespoň poloviny se budete moct bez problému zbavit.

Kuchyňské potřeby

Kolik hrnečků, vařeček, struhadel a svátečních servírovacích talířů doma opravdu potřebujeme? Kuchyňské nádobí a další potřeby, které využijeme jednou za tři roky, nám zbytečně zabírají spoustu místa. Nechte si doma jen to, co skutečně potřebujete, a zbytek darujte tam, kde to využijí.

Zdroj náhledového obrázku: Scott-lee / Shutterstock.com