Plotovky pro snadnou stavbu plotů i jiná využití

Ohraničení pozemku se může hodit hned z několika důvodů. Za prvé můžete odradit případného zloděje, který raději navštíví pozemek, který oplocený není. Čím více překážek, tím menší pravděpodobnost, že zloděj váš pozemek navštíví. Za druhé ochráníte svou zahradu před přístupem divoké zvěře, jako jsou zajíci či srnky, které mohou napáchat mnohé škody. I když se jedná o divoká zvířata, hlad je může zavést i na váš pozemek. Za třetí z vašeho pozemku neuteče váš domácí mazlíček popřípadě také malé děti. A za čtvrté: dobře vyrobený plot krásně vypadá.

Aby byl plot krásný

Můžete si vyrobit různé druhy plotů. Plastové, dřevěné nebo dokonce betonové ploty jsou velmi snadno k dostání. Plotovky se vyrábí v různých velikostech, takže není problém, aby se přizpůsobily vašim představám. I když se do popředí stále více dostává recyklovaný plast, který se může pochlubit vysokou životností a téměř nezničitelností vlivem počasí, vzhledem ke svému přírodnímu původu a atraktivitě jsou stále ještě oblíbené dřevěné plotovky.

Přírodní materiály hrají prim

Pokud vybíráte plotovky, měli byste se zaměřit na celkový vzhled vašeho domu. Plot by měl korespondovat s domem a jeho vzhled doplňovat. Při výběru si celá řada lidí volí právě přírodní materiály, protože ty jednoduše nejlépe vypadají. Gabiony (klece naplněné kameny, dřevem nebo jiným přírodním materiálem), dřevěné ploty nebo beton jsou oblíbenými volbami. Klasickým dřevěným plotům ale neodzvonilo. Čím dál více se vracíme ke kořenům. A dřevo je jedním z nejtradičnějších materiálů.

Stavba plotu

Pokud se rozhodnete pro stavbu plotu, měli byste se zaměřit zejména na jeho dvě nejdůležitější vlastnosti: měl by se pyšnit odolností a funkčností. To znamená, že správný plot by měl vydržet dlouho (mít dlouhou životnost). Také by neměl vyžadovat častou údržbu, protože to je faktor, který nás od jeho pořízení může odradit. To je důvod, proč mnohé domácnosti nevolí například živé ploty: ty požadují častou údržbu, aby vypadaly pěkně.

Dřevěné plotovky

Jak už bylo řečeno, právě dřevo je tím materiálem, po kterém sáhne většina majitelů domů. Je to klasický materiál, který byl využíván již celá desetiletí. Dřevěné plotovky si můžete zakoupit v různých velikostech a tvarech – dole jsou obvykle rovné, nahoře ale mohou být zaoblené, špičaté nebo rovné. Oproti plastovým plotovkám se mohou pochlubit mnohem atraktivnějším vzhledem, který je ale podmíněn pravidelnou údržbou. To, jak často je třeba se o plot starat, závisí na typu dřeva a nátěru. Pravdou ale je, že minimálně jednou za tři až pět let bude potřeba nového nátěru a popřípadě také opravy. Dřevěné plotovky jsou obvykle levnější, než ty plastové.

Plastové plotovky

Plastové plotovky na druhou stranu nevyžadují téměř žádnou údržbu. I několik let po sobě budou vypadat jako nové, nemusíte je pravidelně natírat, ani impregnovat. Vyrobeny jsou většinou z recyklovaného plastu, takže nezatěžují životní prostředí. Nevypadají tak dobře, jako dřevěné plotovky, nicméně jejich vzhled napodobují. Z větší vzdálenosti nemusíte ani vědět, že se jedná o plast. Avšak plastové plotovky vypadají jedna jako druhá, nemůžete na nich ocenit jedinečnou barvu dřeva, krásu suků apod. Práce s nimi je velmi podobná jako práce se dřevem – můžete ji řezat, zkracovat, vrtat atd. Mohou být dostupné ve větší škále barev, než plotovky dřevěné. Jsou také o něco málo dražší.

Dřevoplast

Výhodou obou dvou materiálů jsou spojeny právě v tomto, který označujeme jako dřevoplast. Jeho nevýhodou je vysoká cena.

Netypické využití plotovek

To, že jsou plotovky na základě svého jména i převažujícího využití používány zejména pro stavbu dřeva, neznamená, že je nemůžete využít i jinak. Ačkoli jsou vyrobeny, aby zvládaly povětrnostní podmínky, použít je můžete také v interiéru. Například v kombinaci s OSB deskami. Jak můžete plotovky využít na jiné způsoby, než stavbu plotu?

  • Obklad stěn: vzhledem k tomu, že plotovky jsou odolným materiálem, který se vyrábí v celé řadě různých barevných provedení, můžete je použít k obkladu stěn. A to jak těch venkovních, tak také interiérových. Vybírat můžete opět ze všech druhů dostupných materiálů – v závislosti na tom, co se bude hodit k okolnímu vzhledu vašeho domu.
  • Venkovní posezení: ať už máte altánek nebo pergolu, vyrobené ze dřeva, cihel nebo betonu, využít můžete plotovky. Mohu se stát funkční součástí (například již zmíněný obklad stěn) nebo také designovou (různé dřevěné aplikace). Venkovní posezení jsou skvělým způsobem, kde se dají využít plotovky všech materiálů.
  • Zábradlí: různé druhy zábradlí mohou využívat plotovky. Balkonové zábradlí nebo to v interiéru – fantazii se meze nekladou!
  • Pískoviště nebo zahrádka: pokud namontujete jednu plotovku vedle druhé, můžete je použít ke stavbě pískoviště pro děti nebo vyvýšené zahrady. Ty plastové jsou velmi odolné vůči vlhkosti, proto se pro tento účel hodí lépe. Někteří je mohou využít také ke stavbě domácího pařeniště.
  • Obložení garážových vrat: pokud se dřevěné obložení vašich garážových vrat již odlupuje, je vyšisované od sluníčka nebo popraskané, můžete se rozhodnout pro koupi nových vrat – nebo ta stará opravit. A to lze právě s pomocí plotovek, které mají rovná zakončení.
  • Lavičky: pokud máte konstrukci na lavičku, která by potřebovala jen trochu vylepšit vzhled výměnou prken, můžete zvolit právě plotovky. S použitím některých dalších materiálů je možné vyrobit i velmi originální způsoby posezení.

Zdroj náhledového obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com​