Bydlení v rodinném domě má nesporné výhody. Jedna tkví také v tom, že si můžete vybudovat venkovní posezení na terase a vychutnávat si čerstvý vzduch, sluneční paprsky a přitom relaxovat. Jakým nábytkem byste tento prostor měli vybavit?
Bydlení v rodinném domě má nesporné výhody. Jedna tkví také v tom, že si můžete vybudovat venkovní posezení na terase a vychutnávat si čerstvý vzduch, sluneční paprsky a přitom relaxovat. Jakým nábytkem byste tento prostor měli vybavit?
V mnoha rodinných domech, zejména těch moderních, je terasa jeho běžnou součástí. Obvykle navazuje na kuchyni nebo obývací pokoj, odkud bývá na terasu vstup, a stává se tak jejich prodlouženou částí, byť venkovní. Terasa nabízí prostor pro pohodlné posezení s rodinou i přáteli. Aby byla praktická, musí být také vhodně vybavená. A vše začíná podlahou.
Majitelé nemovitostí si mohou klást záludnou otázku – jakou podlahu dát na terasu? Jako ideální varianta se nabízí masivní dřevo. Vypadá dobře, ale je poměrně náročné na údržbu. Je třeba se proto věnovat, aby jeho užitné vlastnosti zůstaly kvalitní po dlouhou dobu. Znamená to především dřevo ošetřit proti plísním, houbám i dřevokaznému hmyzu, a to vhodným nátěrem.
Jako další možnost se nabízí dlažba nebo kámen. Zde už nebudete muset řešit nějaký nátěr, ale ani tento typ podlahy není zcela bez chyby. Stačí, abyste na dlažbu upustili skleněnou misku nebo porcelánový talíř a výsledek se hned dostaví, protože se nejspíš oboje nádobí pádem na podlahu rozbije. Pokud tedy oželíte pár rozbitých skleniček a talířů, tak dlažba i kámen jsou vhodnými materiály na terasu.
Anebo můžete vyzkoušet dřevoplastové desky (WPC podlahy), jež mají výhody masivního dřeva a zároveň minimalizují jeho nedostatky. Tyto desky jsou odolné vůči vlhkosti, hmyzu, houbám i UV záření, takže na terasu jsou jako dělané. Aby to na nich neklouzalo, mají protiskluzovou úpravu. Některé levnější a méně kvalitní varianty těchto WPC desek se mohou časem sešlapat a uvolnit plastová vlákna. Oplatí se zde proto připlatit za kvalitu.
Terasa u domu bývá obvykle situovaná na jižní straně, aby si člověk užil co nejvíce slunce. Jenže i slunečních paprsků je někdy moc, takže je i nutné se před nimi schovat do stínu, případně si užít terasy i ve chvíli, kdy právě venku prší. Je to docela dobře možné, pokud si pořídíte bioklimatickou pergolu, která má stínící stejně jako protidešťové prvky. Vyrobená bývá z naklápěcích hliníkových lamel, kterými si lze nastavit intenzitu slunečního záření na prostor terasy. Pergola má ve své konstrukci integrovaný odvod dešťové vody, a to po celém svém obvodu.
Posezení na terase by nebylo kompletní, pokud by chyběl vhodný zahradní nábytek. Trendy je ratanový nábytek z neloupaného ratanu. Jedná se materiál z ekologicky udržitelných zdrojů – ratanem nazýváme vzdušné kořeny palmy Calamus rattan, jež se pěstuje především v oblasti Malajsie a Indonésie. Nábytek z něho vyrobený se dobře udržuje a jeho trvanlivost je několik let. Zejména jeho barvy drží, tak jak mají poměrně dlouho, takže nábytek neztrácí nic ze svého zajímavého vzhledu. Podobně kvalitní je i bambusový nábytek, jenž se liší tím, že stonky bambusu jsou na rozdíl od ratanu duté. Z ratanu mohou být vyrobená závěsná křesílka, sedací soupravy na terasu, a dokonce i zahradní stoly.
Vedle těchto přírodních materiálů existuje i umělý ratan, který je mezi zákazníky také oblíbený kvůli snadné údržbě i nižší pořizovací ceně. Vyrábí se z měkkého plastu – polyethylenu tak, aby vydržel nápor povětrnostních vlivů, obsahuje i UV filtr, takže na slunci nemění svou barvu. Je lehký, tudíž se s ním velmi dobře manipuluje.
Praktickým nábytkem na zahradu a terasu jsou zahradní lehátka. Lze na nich odpočívat vleže i vsedě podle toho, jak se lehátko nakloní, protože bývá obvykle polohovací. Na trhu jsou k dispozici lehátka z různých materiálů. Najdete mezi nimi dřevěná lehátka stejně jako kovová, vyrobená většinou z hliníku, oceli nebo ze slitin. Ošetřena jsou antikorozní vrstvou, která jim prodlouží jejich životnost.
Kdo hledá levné zahradní lehátko, pravděpodobně dá přednost plastovému, jež se vyznačuje lehkostí, snadnou údržbou, a hlavně omyvatelností a odolností vůči vlhkosti. Některá lehátka jsou opatřena také stříškou proti slunci, případně kolečky pro snadnější přenášení z místa na místo. Nemáte-li dostatek úložného prostoru, dejte přednost skládacímu zahradnímu lehátku, které není náročné na prostor, je-li ve složeném stavu. Při výběru lehátka je třeba přihlédnout také k jeho nosnosti.
Zahradní lehátka využijete nejen na terase k odpočinku, ale také u svého bazénu. V tomto případě je ideální zvolit polyesterové polstrování, které není tak savé, a navíc je rychleschnoucí. U celodřevěných zahradních lehátek musíte polstrování dokoupit, což ostatně není velkým problémem, protože jeho nabídka je v hobby obchodech poměrně pestrá.
Zajímavým způsobem, jak relaxovat na zahradě nebo terase, je uložit se do houpací sítě, která bývá obvykle napnutá mezi dvěma stromy, nebo jinými kotvícími místy. Některé jsou vybavené i vlastním kovovým stojanem, takže stromy ke kotvení nepotřebují. Sítě mají v oblibě zejména děti, které si s ní užijí spoustu zábavy. Je-li houpací část vyrobena z látky, jedná se o hamaku. Nosí se většinou s sebou při treku místo stanu k přespání ve volné přírodě. Je ale možné je samozřejmě použít i na zahradě. Kromě houpací sítě a hamaky existuje ještě závěsný vak s polstrovaným měkkým sedákem, jenž se využívá pouze k posezení.
Jak je zřejmé, terasu je možné vybavit různým nábytkem, díky čemuž ji lze využít na maximum.
Zdroj náhledového obrázku: Bignai / Shutterstock.com