Šetrné a ekologické mytí nádobí v myčce: Jak na to?

Každý z nás svými malými krůčky může pozitivně ovlivnit prostředí, ve kterém žije. Jedním ze způsobů, jak jít naproti udržitelnějšímu způsobu života, je ekologizace běžných domácích činností. Mezi ně patří i mytí nádobí a používání myčky a právě na ni se zaměříme. Jak mýt nádobí v myčce ekologicky, jaké používat šetrné přípravky a jak více šetřit vodou i energiemi?

Více než třetina domácností má doma myčku na nádobí. Průměrně ji spustí 4,6krát týdně. A to už je nezanedbatelné číslo. Myčky se staly zkrátka součástí naší domácnosti. Mnozí si život bez nich těžko umějí představit.

Může se zdát, že při mytí v myčce se spotřebuje více vody než při ručním mytí. Na základě studií ale tomu tak není – při ručním mytí nádobí se může spotřebovat až pětkrát více vody než při mytí v automatické myčce na šetrný program.

Pokud nádobí stále myjete ručně, pak si uvědomte, kolik vody může za pouhou minutu protéct puštěným kohoutkem. Můžete-li, vždycky během drhnutí nádobí vodu vypněte a zapněte ji až tehdy, když je nádobí připraveno k rychlému opláchnutí. Šetřit vodou můžete i napuštěním dřezu, ve kterém odmočíte a vydrhnete veškeré nádobí, které pak jen v rychlosti opláchnete pod čistou tekoucí vodou.

Podle čeho vybrat ekologické přípravky na nádobí?

Než si povíme o konkrétních značkách, pojďme si nejdříve říct, jaké by ekologické přípravky na mytí nádobí v myčce vlastně měly být. Ideálně by se mělo jednat o přírodní produkty, které neobsahují fosfáty, chlór, syntetické parfémy a barviva. Díky takovému složení by tak měly být vhodné i pro ČOV, DČOV nebo také některé z kořenových čističek.

Běžné tablety a přípravky do myčky mohou obsahovat celou řadu zdraví škodlivých látek – vybírejte proto tablety bez diethanolaminu, metanolu, formaldehydu a kyseliny sírové.

Nenechte se jen zlákat jen líbivými slogany a vychytaným marketingem. U tablet do myčky vždy důkladně čtěte složení a věnujte pozornost i dalším bonusovým informacím – certifikátům, ekologickému balení, vhodnosti pro domácí čističky odpadních vod, atd.

Jaké ekologické tablety do myčky jsou ty nejlepší?

Ačkoliv existuje přípravků celá řada, jako první se zaměříme na klasiku: Tablety do myčky. Ty se dají pořídit v balení po kusech, jejichž množství se může diametrálně lišit. Kromě ceny se proto vždy zaměřte na počet tablet v jednotlivém balení. Náš výběr jsme postavili na nabídce Econea.cz.

 • Ecover Essential Tablety do myčky Classic – Tablety s příjemnou vůní citronu odstraní účinně a přitom šetrně zbytky jídla a poradí si také s mastnotou. Ingredience rostlinného původu se v přírodě bez problému rozloží a šetrný je také obal výrobku ze 100% recyklovaného kartonu.
 • Ecozone Tablety do myčky Classic – Mastnotu i skvrny odstraní z nádobí ekologické tablety do myčky od Ecozone. Umyjí spolehlivě vše, co mají, a to jak při dlouhých, tak krátkých programech. Tablety “all in one” obsahují zároveň i sůl a leštidlo, odpadá vám tak starost s dodatečným doplňováním dalších přípravků do útrob myčky. Každá tableta je zároveň balená do obalu rozpustného ve vodě, což pomáhá redukovat plastové obaly. Kromě Classic tablet najdete od stejného výrobce i tablety Brilliance, které obsahují 99,5 % přírodních ingrediencí a díky svému složení fungují i při nižších teplotách.
 • Sonett Tablety do myčky – Ideální parťák pro nekompromisně čisté nádobí. Účinně odstraní zbytky jídla a mastné skvrny. V přírodě jsou navíc tablety snadno a rychle odbouratelné. Aktivními složkami je soda, silikáty a sířený ricinový olej. Tablety neobsahují enzymy, agresivní odstraňovače skvrn, ani fosfáty a syntetické vůně.
 • Mulieres Tablety do myčky – Všechny mouchy jednou ranou vám vyřeší tablety do myčky typu “vše v jednom”. Tablety získané šetrně s certifikací EcoCert si poradí s nečistotami i zaschlými zbytky jídla, navíc vyleští i nerezové nádobí a sklo. Při jejich výrobě nebyla použita ani kapka vody. Tablety jsou v biodegradabilním obalu, který se ve vodě zcela rozpustí. Zvolit můžete i kratší cyklus mytí s teplotou vody minimálně 45°.

Jak vybrat ekologický prášek do myčky?

Ekologický prášek do myčky by měl být stejně kvalitní a šetrný, jako ekologické tablety do myčky. Vždy opět kontrolujte složení, zároveň ale dbejte na příbalovou informaci ohledně dávkování prášku. Přece jenom tablety dávkujete po kusech, u prášku ale může být složitější správné množství vychytat.

 • Sonett Prášek do myčky – 100% přírodní prášek do myčky si snadno poradí se skvrnami i usazeninami. Neobsahuje enzymy, fosfáty ani tenzidy a je vhodný pro všechny typy myček na programy až do 75°. Dá se také kombinovat se septiky a domácími čističkami odpadních vod.
 • Tierra Verde Prášek do myčky na nádobí – Tento přípravek prošel důkladnou inovací a díky zvýšené dávce přírodních tenzidů skvěle odmašťuje a poradí si i se zaschlými zbytky jídla. Likviduje také skvrny od kávy, čaje a ovocných šťáv. Pro použití stačí jedna polévková lžíce prášku, nejlépe pak funguje na programy od 55° a více.

Jak vybrat ekologický gel do myčky?

Poslední skupinou jsou ekologické gely do myčky. Ty můžete nalít rovnou do dávkovače a poté zapnout mycí cyklus.

 • Officina Naturae Gel do myčky na nádobí – Vysoce koncentrovaný gel do myčky se velmi rychle rozpouští a na nádobí nezanechává žádné stopy. Poradí si i se zaschlými nečistotami, je také úsporný. Zvládne i kratší mycí cykly a nižší teplotu vody. Najdete jej v recyklovatelném bioplastu.
 • Tierra Verde Gel do myčky na nádobí – Inovovanou recepturu dostal nový gel z mýdlových ořechů od Tierra Verde. Má velkou odmašťovací sílu, jedlá soda si navíc poradí se zaschlými zbytky jídla. Je šetrný a jemně voní po pomerančích. Pomerančová silice, která se získává lisováním z oplodí zralých sicilských pomerančů, přirozeně odmašťuje a také neutralizuje pachy. Gel je navíc účinný již od 40°.

Co vybrat? Gel do myčky vs. tablety vs. prášek

Vybrat si ten správný produkt může být oříšek. Každá varianta má svá pro a proti. Tablety do myčky a gel vám poskytnou špičkové výsledky mytí, zároveň jsou spolehlivé a jejich používání je pohodlné. U gelu zase máte větší kontrolu při dávkování, navíc je gel do myčky na bázi vody, takže méně odírá choulostivé nádobí.

Vzhledem k tomu, že existuje velké množství gelů do myčky, si je lidé mohou plést s klasickým přípravkem pro ruční mytí. Tady ale pozor, klasický “jar” by se nikdy neměl ocitnout v myčce – příliš pění a není na takové použití uzpůsoben ani přípravek, ani spotřebič.

Tablety do myčky oproti tomu představují větší pohodlí. Usnadňují uživateli přesné dávkování prostředku. Na rozdíl od prášku a gelů jsou tablety méně nepořádné, můžete je elegantněji skladovat.

Kdy se nejvíce vyplatí prášek do myčky, je tehdy, mají-li domácnosti tvrdou vodu. Tvrdá voda způsobuje usazování vodního kamene, který vytváří šmouhy a bílé skvrny, oproti gelům a tabletám si prášek s tvrdou vodou poradí lépe. Je také cenově výhodnější variantou.

Dopřejte vaší myčce péči, kterou potřebuje

Jakýkoliv mycí prostředek do myčky na nádobí funguje tedy, pokud je spotřebič, tedy myčka, v dobré kondici. Starejte se o ni proto dobře a snažte se jí dodat vše, co potřebuje.

Pokud pravidelně nepoužíváte tablety 3v1, které v sobě obsahují sůl i leštidlo, je třeba je do myčky dodávat zvlášť. Sůl do myčky značně přispívá k dokonalému výsledku mytí a pomáhá bojovat proti tvrdé vodě, stejně jako leštidlo do myčky.

Vliv na kvalitu a efektivitu mytí má také čistota ramen v myčce. Jednou za čas se proto nebojte je vymontovat a propláchnout pod tlakem tekoucí vody. Myčku pravidelně čistěte i na její vlastní čisticí program, ideálně za použití přípravku, který je na pravidelnou údržbu myčky určený.

Desatero tipů na ekologické mytí nádobí v myčce

 1. Pokud máte možnost, vždy volte ekologičtější přípravky do myčky nádobí, ať už se bude jednat o tablety, leštidlo nebo gel.
 2. Před umístěním nádobí do myčky u moderních myček stačí odstranit zbytky jídla, není už třeba ještě dodatečně oplachovat nádobí.
 3. Volte vhodný mycí program – ať už se jedná o EKO mytí nebo třeba program pro polovinu kapacity myčky. Ačkoliv je ekologický cyklus delší než jiné cykly, ušetříte s ním o 30–40 % více energie.
 4. Pravidelně myčku čistěte nejen na speciální čistící program, ale i manuálně – vyčistěte filtr, gumové těsnění i nádobky na prostředky.
 5. Pokud na nádobí zůstává bílý povlak, pravděpodobně používáte hodně leštidla do myčky.
 6. Pokud používáte přírodní tablety do myčky bez enzymů, pak nastavujte vyšší teploty mycích programů. Pomůže vám k tomu vždy informace na obalu výrobku.
 7. Nastavení individuálního dávkování leštidla se liší spotřebič od spotřebiče. Pokud chcete nastavení upravit, veškerý návod najdete v přiložené brožurce o spotřebiči.
 8. Při opravdu silně znečištěném nádobí použijte zároveň do myčky kromě prášku nebo tablet i bělící prášek Puer a lžíci kyseliny citronové. Zesílit účinky může i obyčejná jedlá soda Bika, která zároveň zbaví myčku zápachu.
 9. Klíčová je také tvrdost vody. Můžete ji změřit testovacím páskem na určení tvrdosti vody. Podle tvrdosti pak můžete dávkovat leštidlo a dávkování soli.
 10. Nezapomeňte skladovat všechny mycí prostředky do myčky z dosahu dětských zvídavých ručiček, případně z dosahu neposedných domácích mazlíčků.​

Zdroj náhledového obrázku: Malikov Aleksandr / Shutterstock.com